Choć wszyscy spodziewali się, że to AlphaTauri ogłosi jakiekolwiek wieści, związane z kontraktami na 2024 rok, McLaren postanowił nas zaskoczyć. Dziś rano gruchnęła wieść o tym, że Ryo Hirakawa zostanie kierowcą rezerwowym ekipy w przyszłym sezonie.

Ryo Hirakawa – z Le Mans do F1

Ryo Hirakawa, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans 2022, dołączył oficjalnie do McLaren Racing jako kierowca rezerwowy F1 w ramach programu rozwoju kierowców. Ten doświadczony kierowca wyścigowy ma imponujące osiągnięcia w Super Formule i Super GT. Co więcej, zapewnił sobie tytuł Hypercar World Endurance Drivers’ Championship w barwach TOYOTA GAZOO Racing w 2022 roku. Hirakawa obecnie prowadzi w klasyfikacji generalnej kierowców w klasie Hypercar WEC 2023, a ostatnio wygrał 6-godzinny wyścig w Portimão.

Hirakawa będzie wspierać zespół McLaren Formula 1 Team od 2024 roku w obszarach obejmujących rozwój symulatora w McLaren Technology Center. Spędzi także czas na torze w ramach programu testów MCL35M. Oprócz swoich obowiązków w McLarenie Ryo będzie nadal reprezentował TOYOTA GAZOO Racing w Długodystansowych Mistrzostwach Świata.

Sébastien Buemi, Ryo Hirakawa, Brendon Hartley

Ekscytująca perspektywa

„Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do zespołu McLaren F1 jako kierowca rezerwowy” – przyznał Ryo Hirakawa. „Praca z tak szanowanym zespołem to ekscytująca perspektywa i jestem wdzięczny Zakowi i Andrei za tę szansę. Poznałem już zespół i doświadczyłem symulatora w MTC, co pozwoliło mi twardo stąpać po ziemi. Jestem teraz w pełni przygotowany i skoncentrowany na resztę 2023 roku” – dodaje.

„Chciałbym również skorzystać z okazji i wyrazić dwa słowa uznania. Pierwsze z nich trafia do TOYOTA GAZOO Racing. Jestem im wdzięczny za umożliwienie mi pełnienia funkcji kierowcy obu zespołów. Drugie podziękowania kieruję do MORIZO-san (Akio Toyoda), który wspierał mnie jako kierowcę. Jako kierowca radził mi, żebym jeździł jakimkolwiek samochodem, który daje mi szansę na rozwój. Dlatego chcę jak najlepiej wykorzystać tę okazję i odwdzięczyć się, pokazując mu, jak dorosłem”.

Jeden kierowca, wiele korzyści

Radości nie krył także Andrea Stella. „Cieszę się, że mogę powitać Ryo w McLaren Racing jako kierowcę rezerwowego Formuły 1, aby jeszcze bardziej wzmocnić naszą rosnącą grupę kierowców pomocniczych. Jesteśmy wdzięczni firmie TOYOTA GAZOO Racing za współpracę, dzięki której Ryo Hirakawa mógł przyjąć nową rolę, obok obowiązków kierowcy. Ma imponujący rekord zwycięstw na torze w Le Mans, a także w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA” – podkreślił.

„Nie możemy się doczekać ścisłej współpracy z Ryo, który spędził już czas na symulatorze w MTC. Jego bogate doświadczenie przyniesie zespołowi korzyści w wielu obszarach, gdy dołączy do naszej silnej stajni kierowców” – dodał Stella.

Źródło: informacja prasowa zespołu, fot. McLaren / TOYOTA GAZOO Racing


Podobają Ci się tworzone przez nas treści? 🤔
Możesz się odwdzięczyć, stawiając nam wirtualną kawę! ☕


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *