Kierowca z włoską licencją będzie pełnił rolę kierowcy testowego LMDh w tym roku, przed sezonem WEC i IMSA 2024 z Iron Lynx.

Były kierowca Formuły 1, Daniil Kvyat, został dziś ogłoszony oficjalnym kierowcą fabrycznym Lamborghini Squadra Corse. Staje się zatem czwartym kierowcą zespołu, który chce w tym roku przeprowadzić szeroko zakrojone testy swojego prototypu LMDh. Wszystko po to, by już za rok zadebiutować jako Lamborghini Iron Lynx w mistrzostwach WEC i IMSA.

Dwóch byłych kierowców F1 w składzie Lamborghini

Kvyat jest najnowszym nowicjuszem w zestawie fabrycznych kierowców projektu LMDh zespołu z Sant’Agata Bolognese. Oprócz niego skład zespołu tworzą ogłoszeni wcześniej Mirko Bortolotti, Andrea Caldarelli oraz Romain Grosjean. Tym samym Lamborghini w swoim składzie będzie miało aż dwóch zawodników z dość długą historią startów w Formule 1.

Spędziwszy większość swojej młodości w Rzymie, Kvyat szybko awansował w kartingowych rankingach. Wspinając się po drabinie poszczególnych, jednomiejscowych serii juniorskich, parł w kierunku F1. Zdobył m.in. tytuł Formuły Renault Alps i zajął drugie miejsce w mistrzostwach Formuły Renault 2.0 w 2012 roku. Zaledwie rok później został mistrzem serii GP3. Jako kierowca, będący juniorem Red Bulla od czasów kartingowych, awansował bezpośrednio do F1 w Scuderia Toro Rosso, imponując na tyle, by przejść do głównego zespołu Red Bull Racing w 2015 roku. W tym samym roku zajął drugie miejsce w Grand Prix Węgier, zanim wrócił ponownie do Toro Rosso 12 miesięcy później, gdzie zdobył kolejne trzecie miejsce w Grand Prix Niemiec 2019.

Kvyata czeka intensywny czas

Program Daniila Kvyata w 2023 roku będzie obejmował sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata, ale nie tylko. Czega go także ściganie się dla PREMA Racing w bardzo konkurencyjnej klasie LMP2. Wystartuje tam wraz z kierowcą fabrycznym Mirko Bortolottim i francuską zawodniczą Doriane Pin z projektu Iron Dames. Jednocześnie Kvyat będzie prowadził szeroko zakrojone prace testowe i rozwojowe nad prototypem LMDh Lamborghini. To właśnie z tym modelem w przyszłym roku weźmie udział w mistrzostwach samochodów sportowych IMSA WeatherTech i FIA World Endurance Championship w klasie Hypercar. Kvyat – który, jak wiadomo, ma rosyjskie korzenie – będzie startował na włoskiej licencji wyścigowej.

Kvyat zaszczycony, zespół podekscytowany

Szef Motorsportu w Lamborghini Squadra Corse, Giorgio Sanna, nie krył pochwał. „Jako grupa jesteśmy bardzo podekscytowani powitaniem Daniila w Lamborghini. Wierzymy, że będzie on silnym atutem naszego projektu LMDh w trakcie sezonu 2023. Główną rolą Daniila u nas będzie ścisła współpraca z naszymi inżynierami i mechanikami nad prototypem samochodu, który zadebiutuje w przyszłym roku. Bierzemy pod uwagę jego ogromne doświadczenie w innych kategoriach wyścigowych. Nie mam wątpliwości, że odegra kluczową rolę w naszym starcie w 2024 roku”.

Daniil Kvyat również nie krył radości z kolejnego etapu swojej kariery wyścigowej. „Jestem bardzo szczęśliwy, że dołączyłem do Lamborghini Squadra Corse. To dla mnie wielki zaszczyt. Lamborghini to bardzo znana włoska marka ze wspaniałą historią w świecie motoryzacji. Ponieważ dorastałem we Włoszech, jest to jest dla mnie dodatkowym powodem do dumy. Mamy nadzieję, że wspólnie osiągniemy wiele celów. Dziękuję za zaufanie i nie mogę się doczekać rozpoczęcia prac nad projektem LMDh jeszcze w tym roku”.

Źródło: informacja prasowa zespołu


Podobają Ci się tworzone przez nas treści? 🤔
Możesz się odwdzięczyć, stawiając nam wirtualną kawę! ☕


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *