Marc Marquez odchodzi po jedenastu latach spędzonych w MotoGP jako zawodnik Repsol Hondy. Hiszpan dołączy do ekipy Gresini Racing.

Marc Marquez stworzył z Hondą coś niezwykłego – napisali wspólnie historię. Hiszpan wszedł z przytupem do klasy królewskiej w 2013 roku i od samego początku walczył o podia i wygrane. Podium zdobył już w debiucie – podczas Grand Prix Kataru. Zajął wtedy trzecie miejsce, natomiast już w trzeciej rundzie podczas Grand Prix Ameryk na torze Austin zwyciężył po raz pierwszy. Miał wtedy 20 lat, 2 miesiące i 5 dni, stając się tym samym najmłodszym zwycięzcą wyścigu w historii.

Marquez pobił wtedy rekord należący od trzydziestu lat do Freddiego Spencera. Hiszpan zwyciężył w tamtym sezonie jeszcze pięć razy. Nie stanął na podium tylko w Grand Prix Włoch na torze Mugello i Grand Prix Australii, kiedy to został zdyskwalifikowany. Tym samym zapewnił sobie mistrzowski tytuł w debiutanckim sezonie. Zawodnik Repsol Hondy został najmłodszym mistrzem MotoGP, a także stał się jednym z czterech zawodników, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie w trzech kategoriach.

Marc Marquez

Marc Marquez siódmego tytułu z Hondą nie zdobędzie

Kolejne lata to pasmo wielu sukcesów, łącznie Marquez zdobył z Repsol Hondą sześć tytułów mistrzowskich. Wygrał 59 razy, na podium stanął 100 razy. Jednak od feralnego wypadku Hiszpana z 2020 na torze Jerez Honda to jedna wielka katastrofa, cień samego siebie. To jednak obecny sezon przelał czarę goryczy – nie dość, że motocykl jest słaby, to do tego niebezpieczny. Idealnym przykładem jest Grand Prix Niemiec, kiedy to Joan Mir i Alex Rins byli nieobecni z powodu urazów odniesionych o wiele wcześniej. Dodatkowo Marquez zaliczył kilka wywrotek, które doprowadziły do tego, że Hiszpan nie wystartował do wyścigu. Na osłodę w ostatnim wyścigu na torze Motegi Marquez wycisnął z Hondy maksimum i zdobył podium.

Honda Racing Corporation i Marc Marquez wspólnie zdecydowali o przedterminowym rozwiązaniu czteroletniego kontraktu z końcem sezonu Mistrzostw Świata MotoGP 2023. Ponieważ czteroletni kontrakt pomiędzy HRC a Markiem Marquezem miał obowiązywać jeszcze przez rok, obie strony wspólnie zgodziły się zakończyć współpracę po zakończeniu sezonu Mistrzostw Świata MotoGP 2023.

Ośmiokrotny mistrz świata ma teraz tylko jedno do zrobienia – podpisać kontrakt z ekipą Gresini Racing.

Źródło i fot: informacja prasowa, HRC