Rajd Śląska 2023 rozpoczął się widowiskowym odcinkiem specjalnym w okolicach katowickiego Spodka. Uczestnicy rywalizowali na czterokilometrowym oesie, który miał w sobie wiele wyzwań i emocji. Najszybsi okazali się Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski.

Rajd rozpoczął się od uroczystej ceremonii startu na ulicy Dworcowej w centrum Katowic. Na starcie stanęło 47 załóg rywalizujących w cyklach FIA ERT i RSMP, a także 13 samochodów historycznych, które walczyły w Motul HRSMP. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych kibiców, którzy tchnęli dodatkowej energii w zawodników. Nieco nietypowym akcentem była obecność górniczej orkiestry dętej, która nadała całości wyjątkowego charakteru.

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski najlepsi na OS Katowice - Rajd Śląska 2023

Po ceremonii startu zawodnicy udali się na al. Walentego Roździeńskiego, gdzie usytuowany był punkt wyjścia do pierwszego odcinka specjalnego rajdu. Trasa próby wiodła przez katowicką Strefę Kultury oraz tereny wokół Spodka, co stanowiło wyjątkowe wyzwanie dla kierowców.

Najszybszymi na tym odcinku okazali się Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski, którzy pilotowali Skodę Fabia Rally2 Evo. Ich wynik imponuje, biorąc pod uwagę trudności trasy i silną konkurencję. Drugie miejsce na tym odcinku zajęli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, jadący Fordem Fiestą Rally2, jednak otrzymali 10-sekundową karę za potrącenie beczki. Na trzecim miejscu uplasowali się Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel, również prowadzący Skodę Fabia Rally2 Evo. Czwarte miejsce przypadło liderowi klasyfikacji RSMP, Grzegorzowi Grzybowi, który miał przy sobie Adama Biniędę i również startował Skodą Fabia Rally2 Evo.

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski najlepsi na OS Katowice - Rajd Śląska 2023

Warto również zwrócić uwagę na inne klasy. W klasie 3 (samochody Rally3) prowadzenie objęli Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek, którzy kierowali Fordem Fiesta Rally3. Natomiast w klasie 2WD pierwsze miejsce zajmują Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski, jadący Porsche 911 GT3. Tuż za nimi, ze stratą 3,6 sekundy, plasują się Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk, którzy startowali Peugeotem 208 Rally4. Trzecią pozycję w tej klasie zajęli Gracjan Predko i Michał Jurgała, prowadząc Peugeota 208 Rally4 i tracąc 5,6 sekundy do liderów.

Stawka HRSMP również miała okazję zmierzyć się na odcinku w Katowicach, który odbył się dwukrotnie. Najlepszy czas na tym etapie uzyskali Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek, którzy kierowali Audi Quattro. Kolejne pozycje zajmują Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy RS) oraz Krzysztof Głowala i Piotr Mitręga (Mazda 323 GTX 4WD).

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski najlepsi na OS Katowice - Rajd Śląska 2023

Na sobotę, 9 września, zaplanowano cztery odcinki specjalne. Uczestnicy rajdu dwukrotnie pojawią się na próbach Gmina Jasienica (15,32 km), Hażlach (12,2 km) oraz Jastrzębie-Zdrój (18,2 km). Między pętlami nie przewidziano serwisu w Chorzowie, ale dostępna będzie strefa zmiany opon w Bielsku-Białej. Na zakończenie dnia zawodnicy zmierzą się jeszcze na krótkiej próbie liczącej 1,5 km pod Stadionem Śląskim w Chorzowie.

Wyniki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po pierwszym odcinku specjalnym w Katowicach:

  1. Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) – 3:02,8 s
  2. Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo) – +1,3 s
  3. Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (VW Polo GTI R5) – +1,5 s
  4. Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) – +1,7 s
  5. Jarosław Szeja i Marcin Szeja (Hyundai i20 R5) – +2,6 s
  6. Szymon Terlecki i Tomasz Marczewski (Skoda Fabia Rally2 Evo) – +4,4 s
  7. Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Kozdroń (Skoda Fabia Rally2 Evo) – +7,3 s
  8. Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski (Porsche 911 GT3) – +10,1 s
  9. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5 MkII) – +11,0 s
  10. Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) – +11,8 s

Foto. Maciej Niechwiadowicz 


Podobają Ci się tworzone przez nas treści? 🤔
Możesz się odwdzięczyć, stawiając nam wirtualną kawę! ☕


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *