Broniący tytułu mistrza WRC, Kalle Rovanperä, rozpoczął rywalizację w Rajdzie Szwecji od pokazu siły na odcinku testowym, wyprzedzając E. Lappiego o jedną dziesiątą sekundy sekundy

Rajd Szwecji 2023 rozpoczął się dzisiaj, 9 lutego, od odcinka testowego, który pozwolił kierowcom na sprawdzenie ustawień samochodu oraz zapoznanie się ze śnieżnymi warunkami. Fin, Kalle Rovanperä, przejechał 5,45-kilometrowy shakedown w Håkmark, zlokalizowany niedaleko centrum rajdu w Umeå, ze średnią prędkością 115 km/h w swojej Toyocie GR Yaris Rally1 z napędem hybrydowym, wyprzedzając Esapekka Lappiego (Hyundai i20 N) o zaledwie jedną dziesiątą sekundy.

Jest naprawdę ślisko. Na środku drogi jest mała koleina, więc pierwsza startująca załoga będzie miała naprawdę duże wyzwanie. Warunki nie są łatwe dla pierwszej załogi – skomentował Rovanperä, który zwyciężył w 2022 roku.

Esapekka Lappi (Hyundai i20 N)

Dla Lappiego drugie miejsce na odcinku próbnym było naprawdę solidnym wzmocnieniem przed Rajdem Szwecji po tym, jak zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte-Carlo w zeszłym miesiącu – był to wynik, który, jak sam przyznaje, sprawił, że czuł się sfrustrowany. Kierowca i20 N pozostawał na pozycji lidera przez większą część poranka, aż do końcowej próby Rovanperä.

Zaspy śnieżne są naprawdę twarde i trzeba na nie uważać. Na niektórych etapach są nieco niższe, ale przeważnie są one dość wysokie. Musisz wiedzieć, gdzie możesz oprzeć samochód. – podsumował Lappi, który na Shakedown zajął drugie miejsce.

Polska załoga liderem WRC Masters Cup

Jedyna w stawce załoga z Polski – Michał Sołowow o Maciej Baran – uplasowali się na 14. pozycji i mieli najlepszy rezultat w klasyfikacji WRC Masters Cup. To właśnie zwycięstwa w tym cyklu broniom nasi rodacy, którzy nie odpuszczają zimowych zmagań w Szwecji.